Nekaj minut od izhodišča smerna tabla nazorno nakaže kje se zapusti asfaltirana cesta in kolovoz me v nekaj naslednjih minutah pripelje do struge potoka Jerman. Ko grem mimo table vedno naznanim, da je čas dveh ur za 960 višinskih metrov za povprečnega hodca prekratek, danes pa zamrmram, da če mi uspe v treh urah bom kar zadovoljna ...
Ob potoku postane še hladneje, njegovo žuborenje me spremlja zdaj na levi, zdaj na desni. Razmišljam, kako prijazno je ob njem v poletni vročini, kako so stoletja pred planinci po poti ob njem hodili domačini, pastirji, drvarji, lovci, tihotapci, vojaki, graničarji. V njegovi vodi so se umili ali ohladili, se odžejali in se osvežili, celo v zarjavele cevi so jo speljali in ostanki so še vedno tu. Številne brvi so zgradili čezenj, poleg edinega jezu so tu mnogi balvani, ki so pred bog ve koliko stoletji našli svoj spokoj v njegovi strugi, drevesa, ki so omagala od starosti pa ležijo prevrnjena čez njegovo vodno pot. Sneg škriplje pod nogami in hitro stopam, da me ne zazebe, a vseeno ne morem mimo umetnin, ki so jih ustvarili voda, mraz in sneg, prav kakor tudi ne mimo preprostih zgradb, ki so nekoč služile kot svisli, hlevi ali borno zatočišče človeku v stiski. Le redko se ozrem in bolj kot vidim vem, da se za mojim hrbtom med golimi vejami dreves in med temnozelenimi smrekami občasno zasvetijo zasneženi vrhovi Martuljkove skupine. Nikoli vsi, ker sem v grapi, vsak posebej in vsakega takoj prepoznam, čeprav se niti v celoti ne pokaže. Gizdavega Špika na desni ni moč zamenjati, kakor tudi ne številnih stolpov Široke peči. Poleg nje vitka Kukova špica na levi in sestrici Ponci na desni, ki se pokažeta zdaj posamič, zdaj skupaj.
Višje gori se dolina razširi, šum potoka se izgubi, kolovoz preide v stezo, snežna odeja se zdebeli, gaz postane globlja in ožja, občasno jo prekrižajo sledi divjadi. Tik pred sedelcem med Trupejevim poldnem in Pečmi doseže kratko strmino in se vsa preorana požene na sedlo, od tam pa še poldrugih sto metrov na vrh Trupejevega poldne.
Razgledi z vrha mi danes niso bili namenjeni. Sonce je sijalo le na avstrijsko srebrnino tam daleč na obzorju, nad italijanskimi velikani je bilo moč uzreti nekaj malega jasnine, megla se je dvigala iz Trente proti Bavškemu Grintavcu, Jalovec in Mangrt sta bila kljub oblakom mogočna, na jugu pa že omenjena Martuljkova skupina, katere severni obraz v tem času itak ni nikoli osončen.
Čudovito, kakšni posnetki!
OdgovoriIzbriši