torek, 30. junij 2015

Na grebenu Muzcev,

... kjer planike rastejo v družbi cvetov gozdnih jagod, kjer se spogledujeta temnomoder encijan in vsa dišeča črna murka in kjer v zavetju bujno cvetočih šipkovih grmov v rahlem vetru  kimajo temno rožnati  cvetovi turške lilije, je svet nekoliko drugačen kot smo ga vajeni slovenski gorniki doma v Sloveniji. Tudi čas tam teče počasneje in če se ti uspe povzpeti na greben, v daljavi modrino morja uzreš, nekatere velikane kot npr. Strmo peč in Montaž, pa Kaninsko pogorje ali pa Stolov greben pa gledaš, kako zelo drugače kot sicer, namreč od zahoda proti vzhodu.

O grebenu Muzcev govorim, natančneje o njegovem skrajno zahodnem delu, kjer se s svojimi 1958 metri dvigne najvišji vrh celotnega grebena, Lopič mu je ime po slovensko in Monte Plauris po italijansko. Njegov vzhodni sosed onstran prevala Lanež (Forcella Slips) je nič manj mogočen, le nekoliko nižji, Javor (Monte Lavara), še nekoliko vzhodneje se nad svoje najbližje sosede dvigne 1818 m visok Monte Cjadin. Slednja dva sta bila deležna mojega prvega obiska v tej izjemno divji in lepi pregradi, ki poteka v smeri vzhod zahod, na sever in jug pa prepada strmo in tudi do 1600 m globoko. V strmine se zarezujejo številne gruščnate grape, prekinjene tudi s skalnimi skoki, med strmimi travnatimi pobočji se belijo skale, ponekod se vse do robov zajeda ruševje, spet drugod se skoraj ne upaš stopiti na rob, ker se ne ve, kje in koliko je spodjeden, stoletni ostanki pa pričajo, da so nekoč planine segale višje od današnjih.

Levo Lopič, desno Javor, pred njima Cima di Campo
Južne strmali Javorja 

Križ na vrhu Javorja s pogledom proti Lopiču
Severovzhodna podoba Lopiča

Proti vrhu Javorja z vzhoda 
... in stražar pod vrhom
Pogled na križ na vrhu z zahodnega grebena
Lopič in Javor s planine Pecol
Iz Rezije proti grebenu pleza megla
Najvišje nad svoje sosede se dviga Monte Cjadin
Levo zadaj skrajni zahodni del Kaninskega pogorja, še bolj zadaj Strma peč in Montaž
Cima di Campo od zahoda ...
... čez njena strma južna pobočja poteka pristop na Monte Cjadin
Pot na Monte Cjadin poteka čez številne grape, mimo opuščene planine, se izgublja v visokih travah, se spušča in spet dvigne, med čudovitim cvetjem in ob razgledih, ki se jim niti mladi gams ni mogel načuditi ter končno čez strm predvrh pripeljala do možica na vrhu.



Vrh je še daleč,

...tukaj že bližje


Nižji od grebena Muzcev je Stolov greben, ki pa je v svojem zahodnem delu, kjer se z 1709 m visokem Velikem Karmanu vzpne najvišje, zelo podoben grebenu Muzcev. Onstran grebena preko Furlanske nižine pogledi sežejo do morja.

 

Po grebenu Muzcev proti vzhodu. Zadaj desno Stol, za njim silhueta Matajurja

Zahodni del Kaninskega pogorja, za njim pod oblaki Montaž s sošečino
Po grebenu proti zahodu, najvišji je Lopič
Daleč proti severozahodu
Monte Sernio, Creta Grauziara
Monte Pisimoni, Zuc dal Bor, Monte Cozzarel










1 komentar: